1. Industry
Send to a Friend via Email

Your suggestion is on its way!

An email with a link to:

http://homefurnishings.about.com/od/AwardWinningProducts/a/Interior-Design-Magazine-S-Best-Of-Year-2012-Projects.htm

was emailed to:

Thanks for sharing About.com with others!

You can opt-out at any time. Please refer to our privacy policy for contact information.

Interior Design Magazine’s Best of Year 2012 Projects

Seventh annual awards celebrate best project of the year

By

Interior Design Magazine’s Best of Year 2012 Projects

BOY Project Award winners celebrate.

Photo courtesy of Interior Design magazine

Interior Design magazine held its 7th annual Best of Year awards in an event space designed by SHoP Architects at the Goldman Sachs’ headquarters in New York City.

Best of Year project design honorees were selected by Interior Design Editor-in-Chief Cindy Allen and a jury of design leaders from over 550 project submissions.

Proceeds from the evening will go to Rebuilding Together NYC, a non-profit organization dedicated to repairing homes affected by Hurricane Sandy.

And the project winners are...

Beauty / Spa / Fitness

Winner:


Zaha Hadid Architects – London Aquatics Centre
Honorees:

Beige Design – Neo Derm Group

Clodagh Design International – Miraval Life in Balance Spa with Clarins

ROW Studio – Wax Revolution Polanco





Budget

Winners:

ARCHITECTURE: CCS Architecture – The Diane Middlebrook Writers’ Cabins
INTERIORS: Randy Brown Architects – Workstations and I Pods
Honorees:

MR Architecture + Decor – Jay Godfrey

Rios Clementi Hale Studios – Streets for People: Sunset Triangle Plaza





Education

Winner:


Elliott + Associates Architects – Chesapeake Child Development Center
Honorees:

Gensler – James Berry Elementary School

Perkins+Will Canada – The University of Toronto Mississauga Instructional Centre

Shepley Bulfinch – Harvard Innovation Lab





Exhibit / Installation

Winner:


Skylab Architecture – Nike Camp Victory
Honorees:

CL3 Architects – Space Journey

Oyler Wu Collaborative – Netscape

Shelton, Mindel & Associates – Phillips de Pury Important Nordic Design Exhibition





Green

Winner:


Randy Brown Architects – River Probe
Honorees:

John Friedman Alice Kimm Architects – The Resnick Institute for Sustainability and Joint Center for Artificial Photosynthesis

Minarc – Ice House

Rapt Studio – Google San Francisco Campus





Health Care: SMALL

Winner:


ZGF Architects – Randall Children’s Hospital
Honorees:

EwingCole –Dale & Frances Hughes Cancer Center

NBBJ – Bayt Abdullah Children’s Hospice

Tsoi/Kobus & Associates – Duke Cancer Center





Health Care: LARGE

Winner:


EwingCole – Bayhealth Medical Center
Honorees:

Cannon Design – Gates Vascular Institute and UB Clinical Translational Research Center

Perkins+Will – John Hopkins Clinical Building

Perkins+Will – Rush University Medical Center





Hospitality: DOMESTIC HOTEL

Winner:


Yabu Pushelberg – Public Chicago
Honorees:

Champalimaud – Hotel Bel-Air

Gensler – Shore Hotel

Jacques Garcia and Stonehill & Taylor – The NoMad Hotel





Hospitality: FOREIGN HOTEL

Winner:


Cherem Serrano Arquitectos and Paul Roco – Downtown Mexico
Honorees:

HBA Singapore – Four Seasons Hotel Guangzhou

Rockwell Group Europe – W Paris-Opéra

Simone Micheli Architectural Hero – B4 Hotel Milano





Hospitality: PUBLIC SPACES

Winner:


Neri&Hu Design and Research Office – Xi’an Westin Hotel
Honorees:

BARStudio – Park Hyatt Sydney

Bentel & Bentel Architects / Planners – Grand Hyatt New York

Concrete in cooperation with CitizenM – CitizenM London Bankside





Hospitality: RESORT HOTEL

Winner:


Isay Weinfeld – Fazenda Boa Vista Hotel
Honorees:

Gracia Studio – Endémico

Rottet Studio – St. Regis Aspen Resort

Wilson Associates – Park Hyatt Abu Dhabi





Hospitality: BAR / LOUNGE

Winner:


Slade Architecture in collaboration with the Virgin Atlantic in-house Design Team – Virgin Atlantic JFK Clubhouse
Honorees:

Jeffrey Beers International – The 40/40 Club

Rockwell Group Europe – W Paris-Opéra Lounge

Skylab Architecture – W Hotel Seattle





Hospitality: ASIAN FUSION

Winner:


Dan Brunn Architecture – Yojisan Sushi
Honorees:

Jeffrey Beers International – Toy

Kinney Chan & Associates – Se Sa Me

Michael Hsu Office of Architecture – Uchi





Hospitality: CAFETERIA

Winner:


Ippolito Fleitz Group – Der Spiegel Canteen
Honorees:

CL3 Architects – Chinese International School Cafeteria

Rapt Studio – Google San Francisco Campus

Shimoda Design Group – Steelcase WorkCafe





Hospitality: CASUAL DINING

Winner:


Minas Kosmidis Architecture in Concept – Fabrica and Farma Kreaton
Honorees:

ALEXCHOI Design & Partners – Greyhound Café

Lundberg Design – The Abbot’s Cellar

Meyer Davis Studio – The Dutch Miami





Hospitality: COUNTER SERVICE

Winner:


One Plus Partnership – Aix Arome Café
Honorees:

a l m project – Sprinkles Ice Cream

Parallel Design Partnership – PoP PuB

Solis Colomer y Asociados – McCafé El Zapote





Hospitality: FINE DINING

Winner:


Yabu Pushelberg – The Pump Room
Honorees:

Beijing Newsdays Architectural Design Company – Zhongyuan Club

Bentel & Bentel Architects / Planners – Le Bernardin

Rockwell Group – Swift at The Roundhouse





Institutional

Winner:


INTERIORS: Antonio Muñohierro and Esrawe Studio – El Plaza Condesa

ARCHITECTURE: H3 Hardy Collaboration Architecture – LCT3
Honorees:

ADO Design & Public Art Consultants – Mong Kok Post Office

workshop/apd – Brooklyn Navy Yard





Institutional: ARTS

Winner:


Moneo Brock Studio and Quanto Arquitectura – Espacio Fundación Telefónica
Honorees:

Kasian Architecture Interior Design & Planning – Esker Foundation Gallery

Mark Cavagnero Associates – Tannery Arts Center

StephanieGoto – Calder Foundation Project Space





Institutional: LIBRARY

Winner:


Johnson Favaro and Carol Cambianica – West Hollywood Library and Municipal Garage
Honorees:

Joel Sanders Architect – Julian Street Library

John Ronan Architects – Poetry Foundation

Perkins+Will Canada – Kiwanis Aquatics Centre and Grantham Branch Library





Institutional: RELIGIOUS

Winner:


HGA Architects and Engineers – Lakewood Cemetery Garden Mausoleum
Honorees:

Gensler – Prayer Chapel, Talbot School of Theology

Joseph Sy & Associates – Kong Fok Church

Penelope Kim Designs – Chabad Serving NYU





Institutional: YOUTH

Winner:


el dorado – Trail Center at Camp Prairie Schooner
Honorees:

Ab Rogers Design – Scape

ATA Architects – Don Montgomery Youth Centre





Kitchen & Bath

Winner:


Neri&Hu Design and Research Office – New Heights Addition
Honorees:

Eskew+Dumez+Ripple – Arabella Street Residential Renovation

Joeb Moore & Partners – Preservation / Renovation of Neutra’s Glen Residence

SPG Architects – Brooklyn Heights Townhouse





Office: SMALL: Under 5,000

Winner:


Johnson Chou – Red Bull Canada Headquarters Expansion
Honorees:

Federico Delrosso Architects – Photographer’s Atelier

Joeb Moore & Partners – Sullivan

The XSS Limited – Paradox House





Office: SMALL: 5,000-10,000

Winner:


Elliott + Associates Architects – Kirkpatrick Oil Hennessey
Honorees:

SHoP Architects – Shopbop

Studio O+A – Ticketfly

VOA Associates – Sasser Family Holdings





Office: MID: 10,000-25,000

Winner:


Shimoda Design Group – Steelcase WorkCafe
Honoree:

Gary Lee Partners – Laughlin Constable

HMC Architects – Bluepoint Solutions

Valerio Dewalt Train Associates – Open Lab: New Jersey Innovation Center





Office: MID: 25,000-50,000

Winner:


Lorcan O’Herlihy Architects – Grupo Gallegos Creative Headquarters
Honorees:

Gensler – TM Advertising

Gensler – Whole Foods Market Regional Corporate Office

Ippolito Fleitz Group – Schlaich Bergermann und Partner Headquarters





Office: LARGE: Corporate

Winner:


NBBJ – The Bill & Melinda Gates Foundation Campus
Honorees:

Goettsch Partners – Baker & McKenzie Chicago Office

HLW International – JetBlue Headquarters

Rottet Studio: Asset Management Group





Office: LARGE: Creative

Winner:


Shimoda Design Group – Fashion-Accessories Company
Honorees:

Eskew+Dumez+Ripple – Lamar Advertising Corporate Headquarters

Gensler – Facebook

Rapt Studio – VF Outdoor Corporate Headquarters





Office: DESIGNERS’ OWN

Winner:


Gensler – Gensler Los Angeles Office
Honorees:

Cannon Design – Cannon Design Chicago Office

Elliott + Associates Architects – E+A Materials Library & Conference Room

SmithgroupJJR – SmithgroupJJR Washington DC Office





Office: RESTORATION

Winner:

STUDIOS Architecture & Juan Trindade – Sanofi Headquarters
Honorees:

Francis Cauffman – Young Conaway Stargatt & Taylor

Gensler – The Norman E. Borlaug World Food Prize Hall of Laureates

Vocon – Calfee





Public Space

Winner:


el dorado – Troost Bridge
Honorees:

AC Martin – The Plaza, 444 South Flower

LB Architects – Tower 45

Rios Clementi Hale Studios – Grand Park





Residence:  APARTMENT: Under 2,000

Winner:


Sayigh Duman – Forsythe Apartment
Honorees:

Neri&Hu Design and Research Office – Tianzifang Residence

Reddymade Design – Petra Residence

Shamir Shah Design – Chelsea Residence





Residence: APARTMENT: Over 2,000

Winner:


David Hotson Architect and Ghislaine Viñas Interior Design – Skyhouse 150
Honorees:

Neri&Hu Design and Research Office – Wu Residence

Shelton, Mindel & Associates – Central Park Residence

Tsao & McKown Architects – Beresford Residence





Residence: MODEL APARTMENT / PUBLIC SPACE

Winner:


Tsao & McKown Architects – Lumiere Residences
Honorees:

2Michaels and Flank – Abingdon Model Apartment

DDG and Dufner Heighes – 41 Bond Street

Gary Lee Partners – The Landmark Club, The Ritz-Carlton Residences





Residence: POOL HOUSE / OUTDOOR

Winner:


AC Martin – Martin Pool and Design Studio
Honorees:

Barlis Wedlick Architects – Tribeca Rooftop Garden

Envi Design – Whitefish Spa and Poolhouse

Joel Sanders Architect and Balmori Associates – Bedford Residence





Residence: RETREAT

Winner:


West Chin Architect – Long Island Beach House
Honorees:

Bates Masi Architects – Robins Way

Cindy Rendely Architecture – Farm House

O’Neill Rose Architects – Hidden Hollow





Residence: URBAN / SUBURBAN HOUSE

Winner:


Bates Masi Architects – Sam’s Creek
Honorees:

Belzberg Architects – Toronto Residence

Isay Weinfeld – Geneses House

Studio MK27 – v4 House





Retail

Winner:


Studio Arthur Casas – Mistral Store
Honorees:

de-spec – Xocolatti

Isay Weinfeld – Livraria da Vila

Oliver Hernaiz Architecture Lab –Relojeria Alemana





Retail: FASHION

Winner:


Burdifilek – Joe Fresh New York Flagship
Honorees:

EOA/Elmslie Osler Architect – Anthropologie Oklahoma City

Hufft Projects – Standard Style

Janson Goldstein – Intermix Meatpacking





Retail: FASHION SHOWROOM

Winner:


Jaklitsch/Gardner Architects – Marc by Marc Jacobs Showroom
Honorees:

ALEXCHOI Design & Partners – Royal Spirit Office

Kyle Chan & Associates Design – The History of a Garment Factory

TPG Architecture – Stuart Weitzman Showroom





Retail: LUXURY

Winner:


Peter Marino Architect – Louis Vuitton Island Maison
Honorees:

Peter Marino Architect – Chanel 51 Avenue Montaigne

Studio David Thulstrup – Elegant Prosper

Studio Sofield – Harry Winston Shanghai Pavilion





Showroom: RESIDENTIAL SALES

Winner:


One Plus Partnership – Chongqing Mountain & City Sales Office
Honorees:

BLVD International – TianYangbei North Garden Sales Pavilion & Gallery

Kris Lin Interior Design – Wave

NADAAA – Samsung Model Home Gallery





Showroom / Tradeshow: SMALL

Winner:


OpenUU – Osage Open
Honorees:

Conant Architects – Momentum Group Chicago Showroom

Ippolito Fleitz Group – Brunner fair stand at Salone Internazionale del Mobile 2012

M Moser Associates – Nucraft Chicago Showroom





Showroom / Tradeshow: LARGE

Winner:


Neri&Hu Design and Research Office – Design Republic’s Design Collective
Honorees:

David Ling Architect – SOFA Art Fair 2012

Luca Andrisani Architects – ALB Design Center of Chelsea

WOHA – Space Asia Hub

  1. About.com
  2. Industry
  3. Home Furnishings
  4. Resources
  5. Award-winning Products
  6. Design Awards-Interior Design Magazine’s Best of Year 2012 Projects

©2014 About.com. All rights reserved.